Aslan Burcunda Güneş Tutulması

21 Ağustos 2017 Güneş Tutulması

Astrolojide tutulmalar, “Ay Düğümleri”nin bulunduğu burçlar üzerinde meydana gelirler. Kuzey ve Güney olmak üzere ikiye ayrılan Ay Düğümleri ise Ay’ın Dünya’nın yörüngesinde dönerken yörünge eksenini kestiği fiktif noktalardır.

Olasılıklar üzerine kurulu, gökyüzünde olan bitenin insan yaşamına olan yansımasını inceleyen, sözde bilim ya da kadim bir öğreti olarak kabul edilen astroloji, hayat yolculuğumuza ışık tutmak için Ay Düğümlerinden faydalanır.

Kuzey Ay düğümü eski ile yeninin sentezlendiği yeni fikirlerin harmanlandığı ve riske girerek büyüyeceğimiz alanları ifade eder. Yeni bir deneyim alanıdır. Adeta burada yeniden doğarız.
Güney Ay düğümü ise, kendimizi rahat ve güvende hissettiğimiz davranış ve alışkanlıklar bütünü olarak karşımıza çıkar. Bizi ileri götürmeden olduğumuz yerde saydırır. Halbuki kalıpları kırmak için bu konforlu alanı terk etmeye ihtiyaç vardır.

Bu iki zıt uç noktayı bir alım, sindirim , özgürleşme ve sağaltım alanı olarak değerlendirebiliriz. Yeniliğe adım attığımız her şey bizi eskiyle vedalaşmaya itecektir. İşte bu perspektiften baktığımızda Kuzey Ay Düğümü’nün Aslan’da, Güney Ay Düğümü’nün ise Kova’da olduğu bir dönemden geçmekteyiz.

Ay düğümlerinin döngüsel süreci tamamlaması 19.5-20 yıl aralığında gerçekleşir. Ay düğümlerinin bulunduğu burç aksı üzerinde de yılda 2 defa Ay ve Güneş tutulması meydana gelir. İlk tutulma herkesin hayatında bir yaşam teması başlatır ve bu tema 1.5 yıllık süreçle olgunlaşıp evrim sürecinden geçer. İlginç bir şekilde de 19.5-20 yıl öncesiyle orta nokta olan 9.5-10 yıl aralığında yaşanılan olayların benzerini deneyimletir. Ya da o yıl başlayan bir konunun vardığı noktanın altını çizer.

2017 yılında sevgi ve aşkı temsil eden Kova ve Aslan’da gerçekleşen tutulma temasının ilki 11 Şubat’ta meydana gelmişti. Bu tarih 7 Ağustos 2017 deki Ay tutulması ile tetiklenip, 21 Ağustos’taki Güneş tutulmasıyla sonuçları masaya yatıracak.

21 Ağustos’taki tutulmann diğer önemli bir özelliği de 28 derece Aslan’da yer alan Regulus sabit yıldızının tam üzerinde gerçekleşmesi. Bu derece Aslan’ın ensesindeki yelenin en gür olduğu kısmı temsil eder. Yani Orman Kralı’ının gücünü, tahtını ve elindeki tebaayı nasıl yönettiğinin simgesidir. Ama hayatta her alanda olduğu gibi bu güce erişmek için ödenmesi gereken bir diyet söz konusudur. İşte bu dönemde kazanacağımız güç karşılığında ödeyeceğimiz diyetin ne olduğunu da baştan tespit edip sevgiyle teslim etmeliyiz.

Demek her ülke ve her birey kendi yaşam yolculuğunda, Aslan’ın sunduğu kimlik bulmak, kendi isteklerini ortaya koymak, kişisel görüşleri gerçekleştirmek, lider olmak ve sadakat temalarını deneyimlemek durumunda kalacak. Her birimiz, çevremiz tarafından onaylanmak isteği duyup; bugüne kadar geliştirdiğimiz yetenekleri başkaları istediği için değil, kendimiz olmak istediğimiz yerde durmak için, hayat yönümüzün ibresini dönüştüreceğiz. Bu tutulma Güneş’in ısısını iliklerimize kadar hissettiğimiz bir merkezde meydana geliyor. Dolayısıyla egomuzu parlatırken, herkese yetebilmek adına aşırılığa kaçmamalıyız. Aşırı lüks harcama yapmamalıyız. Herkes bizi sevmek zorunda değil. Belki bir doğal seleksiyon döneminden geçireceğiz hayatımızı. Yanımızda tutmak istediğimiz kişi ve değerlere sahip çıkmayı öğreneceğiz. Etrafımızda gerçekten bizi seven kim varsa onlar kalacak. Topluluklar içinde bireyin önem kazandığı bir süreci deneyimlemeliyiz. Ayrıca gökyüzünün aniliklere açık, yenilik peşinde koşan etkisi de bu heyecanlı ateşlenmeye güçlü bir destek verecek. Bugüne kadar lider konumda olanların da durumlarını sorgulayacakları, bir kabuk değişiminin süreci global etkilerini de göstermeye başlayacak. Dünya üzerindeki liderlerin yaptırımları ve güçleri yönettikleri halk ve topluluklar arasında yeniden masaya yatırıp sorgulanacak. Demokrasinin getirdiği hak, hukuk, adalete dayanan sistemlerde liderler kendilerini daha derin boyutta halka anlatma ihtiyacı duyabilecekler ya da liderliklerini barışçıl bir seçimle seleflerine devretmeyi içselleştirecekler. Ağustos’ta meydana gelen tüm bu köklü değişim, 2018 Ocak sonunda başlayacak olan yeni tutulma mevsimiyle meyvelerini olgunlaştıracak ve 2018 Temmuz sonunda hasadını biçecek.

Tutulmadan tüm burçlar etkilense de sabit aksları kullanan Kova-Aslan, Boğa-Akrep’ler daha derin dönüşüm yaşayacaklar.
2018 yılının Kasım ayına kadar her birimiz cesaretle üstlendiğimiz liderliği ve hayatımızın efendisi olma gücünü hangi noktaya taşıdığımızı kişisel farkındalıklarımızla tespit edeceğiz.
21 Ağustos’taki tutulmada heyecan dorukta ve içten dışa doğru akan bir ateş enerjisi baskın olduğu için kalp, tansiyon, dolaşım gibi kronik problemi olanların daha dikkatli olmaları da öngörülebilir.

Tutulmaların çok yüksek enerjiyi açığa çıkardıkları doğrudur. Dolayısıyla doğal döngüleri takip etmek için gökyüzü hareketlerinden yararlanan eski insanlar, bu dönemleri çok olumlu olarak değerlendirmemişlerdir. Zorlayıcı, koparıcı etkilerinin fazla olduğuna inanmışlardır. Zira gezegen hareketlerinin aynı noktaya ulaştıklarında bazen yapıcı bazen de yıkıcı temaları tetiklediği saptanmıştır. Fakat bu saptamaların hiçbiri laboratuvar ortamında doğrulanamadığı için, varsayımsal bilgiler olarak kalmıştır. O yüzden de 1999 yılında Aslan burcundaki tutulmanın getirdiği sonuçları şimdi de yaşayacağız yargısı bir olasılıktan öteye gidemez. Fakat yeryüzü hareketlerinin zorlanacağı bir konumu 2018 yılının ilk 6 ayından sonra deneyimleme ihtimali göz önünde bulundurulabilir. Tüm iyi niyetimizle bu konuya, insanlığa yeni ufuklar ve pencereler açacak değerleri hayatımıza katmak olarak iyimser bir bakış açısıyla yaklaşabiliriz. O yüzden de bu Güneş tutulmasının depremleri tetiklemesi mutlak yargısına ulaşılması imkansızdır.
Her bireyin kendi kral ya da kraliçeliğini ilan edeceği ve bundan gurur ve mutluluk duyacağı bir güneş tutulması deneyimlemesini yürekten dilerim. İçinizdeki yangını dışarı yansıtma zamanı. Hepiniz meşaleleri alıp yola koyulun. Artık sahne zamanı !

Sevgiyle,
Nigar Bostan

About zaferoba

Check Also

Haftam Nasıl Geçer Köşesi… (24-30 Temmuz Haftası)

24-30 Temmuz Haftası için herkese selamlar, Ayın en karışık haftasına hoş geldiniz. Ne desek ne …

Bir yanıt yazın