Merkür Retrosu 13 Ağustos – 05 Eylül 2017

Astrolojiyle ilgilensin ya da ilgilenmesin herkesin bildiği en popüler gökyüzü aktivitesi herhalde Merkür Retrosudur. En çok konuşulan ve söylenen Merkür Retrosu hikayeleri; Elektronik aletlerin bozulması, telefonların ya da bilgisayarların çökmesi, whatsup’ta atılan yanlış mesajlar veya işyerinde yanlış kişilere atılan mailler, seyahatlerde kaybolan bavullar ya da yaşanan rezervasyon sorunları  gibi detaylarda sıralayabiliriz. Bu ve benzeri sorunları elbette yaşatabilir ama bir sorun;  Neden acaba?

Retro durumu gezegenlerin geri hareketine verdiğimiz isimdir. Aslında gezegenler geri hareket etmiyor elbette, dünyadan bakıldığında sanki geri hareket ediyormuş gibi gözüküyorlar. Güneş ve Ay dışında tüm gezegenler retro yapar. Şu an mesela Merkür haricinde, Pluton, Neptün, Uranüs ve Saturn’de retro durumdalar. Gezegenler bizlere, temsil ettikleri konularla ilgili, deneyim kazandırmak, eğitmek, büyütmek, misyonuna sahiplerdir. Onların birbirleriyle etkileşimleri bizlerin hem bilinç halimiz ( irade )  hem de ruhsal olarak kadersel döngümüzü gerçekleştirme de ihtiyacımız olan tecrübeleri bizlere kazandırıyor. Gezegenlerin retro hareketleri de aynı misyona hizmet ediyor. Aslında dışarıdan bakıldığında aksaklıklar, problemler, işlerin istediğimiz gibi ilerlememesi olarak gördüğümüz konular yine bizlerin eğitimi için gerekli olan tecrübeleri kazandırıyor. Retrolar, dünyada  günlük koşturma ve hengamelerin içinde fırsat bulamadığımız kendimiz için, içimize dönerek orada işlerin nasıl gittiğini değerlendirme fırsatını sunuyor. Retro zamanları vites küçülterek içimize dönmeli, dışarıdan kendimize bakmalı neyi doğru neyi yanlış yaptığımızı görmeye ve anlamaya çalışmalı, düzeltme, iyileştirme, geliştirme imkanlarını değerlendirmeliyiz. Konumuzdan çok sapmadan Merkür Retrosuna geri dönüyorum.

Merkür her yıl yılda 3 kez geri hareket ediyor. Bu sene şu anda 2.merkür retrosunu yaşayacağız ve Merkür 13 Ağustos – 05 Eylül tarihleri arasında Başak burcunda geri hareket ediyor olacak. Hatta Ağustos sonunda tekrar Aslan burcuna dönüyor ama 05 Eylül’den sonra Aslan burcunda ilerleyerek, 10 Eylül de tekrar Başak burcuna geçiyor. Gölgeli günlerinin bitmesi ( Yani tam hızına kavuşması 19 Eylül’ü buluyor ).

Merkür, mitoloji de Tanrıların Habercisi olarak geçiyor. Roma mitolojisindeki ismini gezegenin ismi olarak kullanıyoruz. Yunan mitolojisindeki karşılığı ise Hermes’tir.  Aslında mizaç olarak şakacı ve taklitçidir. O sebeple gökyüzünde etkileşimde olduğu gezegenlerin özelliği neyse onu kopyalar, iyi gezegenle iyi, kötüyle kötü olur.  Merkür aklın gezegenidir. Aklımızı, mantığımızı, fikir ve düşüncelerimizi, kendimizi  ifade etme ve iletişim kurma şeklimizi temsil eder. O sebeple, eğitim, okuma, yazma konuları Merkür’ün ilgi alanlarıdır, İletişim aletleri, iletişim biçimleri, internet ondan sorulur. Ticarette Merkür temsiliyetindedir, ticaretin içinde yer alan iletişim kurmanın yanı sıra kurnazlık, hızrsızlık ve hatta yalancılık ta Merkür’le bağlantılıdır ve onun kötü taraflarıdır. ( Eskilerde Hırsızların Tanrısı Merkür müş ) Astroloji de İkizler ve Başak Burçlarının yönetici gezegenidir.  İkizlerde pratik ve parlak zeka, bilgi alışverişi, iletişim, medya konularında  gücünü gösterirken, Başak’ta beceri, kabiliyet, konsantrasyon, bilgelik, verim ( toprak ) olarak ortaya çıkar.

Hepimizin haritasında Merkür bir burçta bulunuyor ve hatta bazılarımızda Merkür doğduğumuzda geri harekette olabilir.  Bu arkadaşlar Merkür Retrosundan bizim kadar etkilenmiyor diyebiliriz çünkü onlar hayatları boyunca bunu yaşadıkları için onlara bu durum onlara tuhaf ya da değişik gelmiyor. Merkür’ün Başak Burcunda geri hareket etmesi ne şekilde karşımıza çıkabilir onlara bakalım. Başak Burcu genel hatlarıyla günlük rutin işler, sağlık, küçük baş hayvanlar ( evcil hayvanlar ), tarım ve iş ve çalışma ortamlarımız konularını temsil ediyor. Şu an gündemde olan Avrupa daki zehirli yumurta haberleri hem ticaret anlamında hem de küçük baş hayvanlardan kaynaklı net bir Merkür retrosu durumudur.  Kişisel olarak ise fikir, düşünce ve ifade şekillerimizi temsil ettiğinden bu süreçte yanlış anlaşılmalara, tam olarak kendimizi ifade edememe durumlarıyla karşılaşmamıza sebep olabilir. Odaklanma sorunu getirir. İletişim aletleri, internet, dijital mekanizmalarda sıkıntıları getirebilir. Tarım, sağlık konularında bazı sorunlar çıkabilir, yeni düzenlemelere gidilebilir, bu konuda kararlar alınabilir ( Ama hayata geçmez geçse de sonrasında iptal olur ) . Merkür retrosu  ticari anlaşmalar yapmak, sözleşmeler imzalamak için uygun zamanlar değildir. Yapılsa bile sonradan arıza çıkabilir, iptal olabilir. İş yerinde yeni düzenlemeler yapmak, kararlar almak için doğru zaman değildir. Yeni işe başlamak içinde uygun değildir. Yazılı ve sözlü medya’da aksaklıklar, sıkıntılar söz konusu olabilir. Merkür retrosunda yazımın başında belirttiğim üzere içe dönmek, durum değerlendirmesi yapmak, yaptıklarımızı gözden geçirmek, yapacaklarımızı organize etmek ve düzenlemek yapılacak en doğru harekettir. Zaten şakacı Merkür’ün de bizden istediği şey budur. Onun için karşımıza sürekli küçük sorunlar çıkarır ki ilgi odağımızı içimize yönlendirebilelim.

Hepinize hasarsız, güzel bir Merkür Retrosu süreci dilerim.

About zaferoba

Check Also

Haftam Nasıl Geçer Köşesi… (24-30 Temmuz Haftası)

24-30 Temmuz Haftası için herkese selamlar, Ayın en karışık haftasına hoş geldiniz. Ne desek ne …

Bir yanıt yazın